Amnesty International: Nem tiszteli az emberi jogokat Magyarország

2015. október 08. 11:42

Egy csütörtökön Londonban ismertetett átfogó tanulmányban hazánk menekültpolitikáját bírálta az Amnesty International. Szerintük Magyarország igyekszik elszigetelni magát a globális menekültválságtól, ám ezt a nemzetközi emberi jogi és menekültjogi kötelezettségeinek rovására teszi. Felszólították az EU-t, hogy cselekedjen ezért Magyarországgal szemben.

2015. október 08. 11:42

A menekültválság ügyében alkalmazott magyar politikát bírálja, egyben intézkedési ajánlásokat is megfogalmaz csütörtökön Londonban ismertetett átfogó tanulmányában az Amnesty International (AI). A világ legnagyobb emberi jogi szervezete a „Fenced out”(Elkerítve) címet viselő 26 oldalas elemzés szerint – amely az AI szakértői által menekültekkel készített interjúkat és esettanulmányokat is tartalmaz – Magyarország igyekszik  elszigetelni magát a regionális és a globális menekültválságtól, ám ezt csak nemzetközi emberi jogi és menekültjogi kötelezettségeinek rovására tudja elérni. Az elemzés szerzői úgy vélik: a magyarországi intézkedések szerkezeti szintű fenyegetést jelentenek a törvényesség érvényesülésére és az emberi jogok tiszteletben tartására, és ezt az Európai Unió más tagországai, illetve intézményei nem hagyhatják figyelmen kívül.

Magyarország elszánt törekvése arra, hogy kitérjen a menekültekkel szembeni kötelezettségei elől, nemcsak magyar probléma, hanem az Európai Unió problémája is a szervezet szerint. Az EU–nak ezért hivatalosan tárgyalásokat kell kezdenie Magyarországgal az uniós alapszerződés hetedik cikkelyében foglaltak alapján, annak érdekében, hogy a magyar migrációs és menekültügyi politika összhangba kerüljön az uniós joggal és egyéb nemzetközi jogi kötelezettségekkel – fogalmaz az Amnesty International csütörtöki elemzése.

Az AI szerint kétségtelen, hogy az idén eddig igen sok migráns kért menedékjogot Magyarországon, és ez jelentős, „bár nem teljesen előreláthatatlan” kihívások elé állította az országot. Magyarország viseli az EU „szerkezetileg kiegyensúlyozatlan” menedékjogrendszeréből eredő terhek komoly hányadát, ugyanakkor nem hajlandó részt venni az e hiányosságok megszüntetését is célzó közös EU–erőfeszítésekben – áll az elemzésben, amely „súlyosan problematikusnak” nevezi a menekültválságra adott magyar válaszintézkedéseket.

Tényfeltáró látogatáson voltak Budapesten a szervezet munkatársai

A tanulmány szerint az Amnesty International szakértői szeptemberben két ízben tettek tényfeltáró látogatást Magyarországon, és 57 interjút készítettek menekültekkel a budapesti Keleti és Nyugati pályaudvaron, valamint a bicskei befogadó központban és a röszkei határátkelő térségében. 

A szervezet képviselői az általuk tapasztalt szeptemberi állapot alapján egyebek mellett arra a következtetésre jutottak, hogy Magyarország nem biztosít megfelelő befogadási körülményeket a menedékkérőknek, igyekszik más országokra – elsősorban Szerbiára – hárítani annak felelősségét, hogy a menedékkérők haladéktalan és hatékony elbírálási eljárásban részesüljenek, és a vonatkozó EU–jogot sértő módon alkalmazza a biztonságos kiinduló ország, illetve a biztonságos harmadik ország koncepcióját. Az interjúkra alapuló esettanulmányok között szerepel egy beszámoló például arról, hogy egy család tagjait, köztük egy hét hónapos terhes nőt 16 órán át tartottak rendőrségi őrizetben étel és ital nélkül, majd ujjlenyomatot vettek tőlük, mielőtt elengedték őket.

Egy 32 éves iraki nő azt mondta az Amnesty International képviselőinek, hogy szeptember elején a tatabányai rendőrőrsön – miután nem volt hajlandó az ujjlenyomat–vizsgálatra – egy rendőrnő a falnak lökte, olyan erővel, hogy az eséstől eltört a combja. Elmondása szerint előzőleg reggel 7 órától éjfélig étel és ital nélkül tartották fogva férjével együtt a rendőrségen.

Kötelezettségszegési eljárást kért az Amnesty az EB-től

Az Amnesty International a csütörtöki jelentésben aggályosnak nevezte az Országgyűlés által szeptember 21–én elfogadott határozatot, amelynek alapján a határra vezényelt katonák kényszerítő eszközöket is használhatnak. Az emberi jogi szervezet véleménye szerint ez lehetővé teszi a túlzott mértékű erő alkalmazását, ami súlyos sérülés, vagy akár halál okozásának kockázatával jár.

Az AI által megfogalmazott ajánlások között szerepel, hogy Magyarország vonja vissza az illegális határátlépést „kriminalizáló" törvénymódosítást, és utasítsa a határok biztosítására kirendelt alakulatokat, hogy az erő alkalmazása előtt mindig folyamodjanak először erőszakmentes módszerekhez. 

Az Amnesty International az Európai Bizottságnak javasolja, hogy minden lehetséges eszközzel, akár kötelezettségszegési eljárással is érje el Magyarországnál az EU–jogszabályok maradéktalan betartását. A szervezet javasolja a hetedik cikkelyben foglalt „megelőző mechanizmus aktiválását” is, valamint azt, hogy az EU–társállamok ne küldjenek vissza menedékkérőket Magyarországra, tekintettel a magyar befogadási körülmények és a menedékjogi eljárások hiányosságaira.

Az említett mechanizmus felhatalmazza az Európai Tanácsot arra, hogy figyelmeztetésben részesítse azt a tagországot, ahol nyilvánvalóan fennáll annak kockázata, hogy sérül a jogállamiság és az emberi jogok. „Az EU-nak megvan a hatalma arra, hogy hivatalos tárgyalásokba kezdjen Magyarországgal a menekültekkel és migránsokkal való felháborító bánásmódja miatt, és nyilvánvalóvá tegye mindazon országok számára, melyek nem tartják tiszteletben az EU-s és a nemzetközi jogszabályokat, hogy mindennek van határa. Az EU-nak ezt még azelőtt kell meglépnie, mielőtt még túl késő lenne” – hangsúlyozta Iverna McGowan, az Amnesty International európai irodájának megbízott igazgatója.

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2015. október 09. 07:07
Ezek hol voltak amikor gyurcsány a magyar emberek szemeit kilövette, megverette, megkínoztatta?
Fer70
2015. október 08. 17:10
Folyik tovább a libber küzdelem, a "patás" ellen... O.V. tényleg toppon van az Eu.-ban: ma a Mutti és Soros is mocskolta, támadta. De ez a mocskolás már kicsit elcsúszott - időben - hisz lassan toloncolják vissza a "menekülteket" - erőszakkal, a Mutti meg megy a levesbe :-)!
OberEnnsinnen
2015. október 08. 16:43
„Az EU-nak megvan a hatalma arra, hogy hivatalos tárgyalásokba kezdjen Magyarországgal, és nyilvánvalóvá tegye mindazon országok számára, melyek nem tartják tiszteletben az EU-s és a nemzetközi jogszabályokat, hogy mindennek van határa.– Remélhetőleg, rövidesen meg lesz azoknak a joga is, akik az Amnesty Internationallal kezdenek hivatalos tárgyalásokat. És a nevük nem a Soros névvel fog kezdődni...
1120
2015. október 08. 16:33
Heti fos. Lapozzunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!