Több katonát vezényelhetnek a határhoz, tűzparancs nem lesz

2015. szeptember 01. 17:00

A nemzetbiztonsági bizottság migrációs hullám miatt összehívott rendkívüli ülésén Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta: a kerítésépítésben részt vevő katonákon kívül további háromezer katonát küldhetnek a határra, de nem fognak fegyvereket bevetni a fegyvertelen migránstömeg oszlatására – szögezte le. A TEK főigazgatója szerint a bevándorlási vonalon terroristák is érkezhetnek.

2015. szeptember 01. 17:00

Rendkívüli ülést tartott a parlament nemzetbiztonsági bizottsága a migrációs hullám miatt. Az ülésen Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal vezetője elmondta: csak az éjszaka 2 ezer menedékkérelmet regisztráltak, így azok száma már a 44 ezret is meghaladta. Többségében szírnek vallják magukat – tette hozzá, megjegyezve: a szír menedékkérők számának növekedése európai szinten is megfigyelhető. Szíria és Afganisztán után, Koszovóból érkezőknek mondják magukat a legtöbben. 

Papp Károly országos rendőrfőkapitány közölte: csak éjféltől reggel 6 óráig csaknem 600 embert fogtak el a rendőrök tiltott határátlépés miatt, közülük több mint 500-at a szerb határnál. Kiemelte: az előző évekhez képest megsokszorozódott az országba érkező migránsok és az elfogott embercsempészek száma. Január elseje óta 862 embercsempész ellen indult eljárás.

A bevándorlási vonalon érkezhetnek terroristák – emelte ki Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, hozzátéve: az Iszlám Állam térnyerése is érinti Magyarországot. Nem szabad figyelmen kívül hagyni továbbá a balkáni malavita közösségeket sem – mondta Hajdu. Arra is felhívta a figyelmet, hogy több terrorszervezet fogalmazott meg Európa elleni felszólításokat is. A TEK vezetője kitért arra is, hogy a rendvédelmi szervek munkáját nem segíti, hogy különböző hírportálokon, közösségi oldalakon egyes csoportok erőszakra buzdítanak. Ennek részleteiről azonban csak zárt ülés keretében tájékoztatná a képviselőket – mondta Hajdu János.

Hende Csaba az ülésen elmondta, hogy a honvédelmi törvény módosítása sem fogja megengedni fegyvertelen tömeg fegyverrel való oszlatását. Ugyanakkor hozzátette: a bizonyos testi sérülés okozására alkalmas – például pirotechnikai – eszközök használata szükség esetén engedélyezett lehet. Kiemelte továbbá, hogy a honvédségnek is feladata a magyar határ védelmének biztosítása, és hozzátette: ha szükséges a katonáknak is úgy kell cselekedniük, mintha laktanyájuk kerítését védenék. 

A tárcavezető elmondta: ha a helyzet úgy kívánja, és a kormány, illetve az Országgyűlés jóváhagyja, számos plusz feladatot vállalnak a Magyar Honvédség katonái a déli határszakasz védelmében. Példaként logisztikai, egészségügyi, katonai rendészeti feladatokat, közös járőrözést említett. Közölte továbbá, hogy bevethetnek pilóta nélküli légi felderítő eszközöket, segíthetik a migránsok nyilvántartásba vételét, vállalhatnak légtér-ellenőrzési és humanitárius feladatokat, és ha szükséges, tolmácsokkal is közreműködnek. Ha ezekre az intézkedésekre szükség lesz, a műszaki határzár építésében részt vevő katonákon felül mintegy 3000-3500 katonával járul hozzá a déli határ védelméhez a Magyar Honvédség – mondta Hende Csaba.

Trócsányi László igazságügyi miniszter közlése szerint már Európa több vezető politikusa is elismerte, hogy a tömeges bevándorlás nyomán válsághelyzet alakult ki. Az ülésen az igazságügyi tárcavezető ismertette a déli határ védelmének megerősítése érdekében eddig elfogadott, illetve kidolgozott jogszabályi szigorításokat. Trócsányi László kiemelte: nem szabad elvitatni Európa felelősségét a migránsokat kibocsátó országokban kialakult helyzetért. Fontos lenne, hogy az Európai Unió azokban az országokban is legyen jelen, ahol a probléma ered – értékelte Trócsányi.

A nemzetbiztonsági bizottság ülésén ellenzéki képviselők is felszólaltak: a PM-es Szabó Tímeát kinevették, miután azt mondta, hogy a BÁH szaktolmácsai öt perc alatt ki tudják deríteni valakiről, hogy szír állampolgár-e vagy nem. Szabó szerint egyébként csak akkor szabadna rendkívüli állapotot elrendelni, ha fegyveres migránstömegek támadnának az országra.

A szocialista Molnár Zsolt azt nehezményezte, hogy bár a kormány már februárban figyelmeztetett a bevándorlási helyzet súlyosbodására, mégsem cselekedett, csak nyáron kezdték el átszervezni a rendőrséget, és megerősíteni a határvédelmet. Hasonlóképp nyilatkozott párttársa, Harangozó Tamás is, aki szerint a kormánynak bocsánatot kellene kérnie, amiért az ügyben „elbohóckodta” az elmúlt hat hónapot.

Az ügy megtárgyalását a parlament csütörtöki plenáris ülésén folytatják a képviselők.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
==T==
2015. szeptember 01. 18:19
Kérdés: Mi értelme van a katonának (meg a rendőrnek) ha nem lőhet? Mi értelme van a kerítésnek/határzárnak ha retorzió nélkül átjöhet/áttörhet rajta mindenki? A kormány megpróbál határozottnak látszani, de az a helyzet, hogy csak határozottan balfaszok.
mákgubó kettő
2015. szeptember 01. 18:01
És a katonák majd összehúzzák a szemöldöküket....... Lúzerkormány, csak a híveik hülyítése megy.......
Területvédő
2015. szeptember 01. 18:00
"Tűzparancs nem lesz." - akkor mi a f.szom lesz? Szigorú tekintet? Majd attól visszariadnak? Ez a kormány a bolondját járatja ezzel az országgal. Ha nem itt élnék, a térdemet csapkodnám a röhögéstől.
=nessuno=
2015. szeptember 01. 17:56
Bohózat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!